Szkoła Czytelników

„Szkoła Czytelników” – TaniaKsiazka.pl konkursowo inspiruje do czytania

23.04.2024

Księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl z okazji Światowego Dnia Książki ogłosiła ogólnopolski konkurs „Szkoła Czytelników”. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z całego kraju. To wyjątkowa okazja, aby podzielić się swoją pasją do czytania i zdobyć atrakcyjne nagrody.

Pierwsza edycja konkursu „Szkoła Czytelników”

Głównym celem konkursu jest inspirowanie uczniów do częstszego wyboru czytania, jako atrakcyjnego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Pierwsza edycja konkursu „Szkoła Czytelników” odbywa się pod hasłem „Książki budują mosty”. Ma to stworzyć możliwość nauczycielom na przeprowadzenie dyskusji o znaczeniu czytelnictwa.

Łukasz Kierus

Jako księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl od wielu lat wspieramy czytelnictwo w Polsce i zachęcamy do czytania. Zazwyczaj dołączaliśmy do różnych akcji organizowanych przez instytucje, które dbają o poziom czytelnictwa w Polsce. Bardzo zależy nam na tym, żeby zainspirować do sięgania po książki młode pokolenie, dlatego wzięliśmy sprawy w swoje ręce i przygotowaliśmy autorski projekt “Szkoła Czytelników”. Wg nas – miłość do literatury warto rozbudzać od najmłodszych lat. Jest szansa, że z dzieci, które lubią czytać, wyrosną dorośli, którzy częściej sięgają po książki

Łukasz Kierus – właściciel księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Pięć wydawnictw partnerami wydarzenia

Partnerami wydarzenia są wydawnictwa: Świetlik, Young, Dwukropek, Wilga i Rebis. Dyrektorka wydawnicza Grupy Wydawnictwo Kobiece (Świetlik i Young) Agnieszka Stankiewicz-Kierus podkreśla, że konkurs to oczywiście szansa na świetne nagrody dla szkół i uczniów. Ale to przede wszystkim okazja do zbudowania mostu między pracownikami branży wydawniczej i księgarskiej, a czytelnikami.

Agnieszka Stankiewicz-Kierus

Przyłączamy się do tego wydarzenia z prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza że w ramach Wydawnictwa Kobiecego funkcjonują aż dwie marki przeznaczone dla dzieci i młodzieży: Świetlik i Young. Książki są ważne na każdym etapie życia, jednak na tym początkowym są wręcz kluczowe – by zrozumieć świat, innych ludzi i siebie samego. Inicjatywy takie jak Szkoła Czytelników pozwalają nam zrobić jeszcze więcej, pokazać, że naprawdę zależy nam, by to, nad czym pracujemy każdego dnia, docierało do czytelników i czytelniczek. Jeśli książka ma być mostem – a jesteśmy przekonani, że każda ma potencjał, żeby się nim stać – musi wyruszyć w świat, spotkać się z zachwytem i krytyką, poruszyć, zdenerwować, wzruszyć, znudzić i wciągnąć. Wszystkie te doświadczenia są ważne, to dzięki nim wyrabiamy sobie gust, poznajemy swoje preferencje i uczymy się o nich dyskutować. Chcemy pokazać, że ta przygoda może być częścią życia każdego dziecka i nastolatka. Nieważne, czy rozpocznie się w szkole czy w domu, ważne, by trwała i przynosiła radość. Bo tym właśnie jest czytanie – podróżą i radością

Agnieszka Stankiewicz-Kierus – dyrektorka wydawnicza Grupy Wydawnictwo Kobiece
Szkoła Czytelników


Konkurs wspiera Fundacja Powszechnego Czytania

Głównym partnerem konkursu „Szkoła Czytelników” jest społeczny projekt „Ratownicy Czytelnictwa” prowadzony przez Fundację Powszechnego Czytania.

Jak pokazują badania, dzieci które sięgają po książki dla przyjemności, rozwijają zdolność krytycznego myślenia, posiadają większy zasób słownictwa i lepiej radzą sobie z rozumieniem tekstu. Te umiejętności są nie tylko kluczowe w kontekście rozwoju kompetencji przyszłości, ale mają większy wpływ na sukces edukacyjny uczniów niż ich pochodzenie socjoekonomiczne. Dlatego pomysł Szkoły Czytelników, który stawia na przyjemność z czytania i kreatywność jest tak cenny

Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania

Zasady konkursu “Szkoła Czytelników”


Do udziału w konkursie mogą zgłosić się zespoły uczniowskie (z klasy czy kółek zainteresowań) ze szkół podstawowych pod opieką nauczyciela. Konkurs odbywa się w kategoriach: klasy I – IV i V – VIII.
Zadanie polega na udzieleniu kreatywnej odpowiedzi w dowolnej formie na pytanie: “Jak książki budują mosty?” Następnie odpowiedzi należy wysłać przez formularz znajdujący się na stronie www.szkolaczytelnikow.pl do 20 maja 2024 r.

Atrakcyjne nagrody dla szkół, uczniów i nauczycieli

Wartość nagród w konkursie Szkoła Czytelników to ponad 50 tys. zł. Organizator przyzna 4 nagrody główne za 1 i 2 miejsce w każdej kategorii:

1. miejsce

  • Bon wartości 5 000 zł na zakupy do TaniaKsiazka.pl dla biblioteki szkolnej
  • certyfikat “Szkoła Czytelników” oraz zestaw gadżetów i zakładek dla szkoły
  • dyplom mentora i upominek dla nauczyciela
  • indywidualne nagrody rzeczowe i dyplomy dla uczniów

    2. miejsce
  • Bon wartości 3 000 zł na zakupy do TaniaKsiazka.pl dla biblioteki szkolnej
  • certyfikat “Szkoła Czytelników” oraz zestaw gadżetów i zakładek dla szkoły
  • dyplom mentora i upominek dla nauczyciela
  • indywidualne nagrody rzeczowe i dyplomy dla uczniów


Będą też wyróżnienia, w tym “Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku” dla najbardziej kreatywnej pracy spośród zgłoszeń przesłanych przez białostockie szkoły.

Miasto Białystok i Prezydent Miasta Białegostoku objęli tę akcję honorowym patronatem, co nie powinno dziwić. Nam, jako miastu, zależy na tym, by szczególnie młodsi, zamiast po komórkę czy tablet sięgali po książkę, by byli przyzwyczajeni do tego, że warto czytać. Bardzo ważne jest edukowanie młodych czytelników, że książka jest czymś wyjątkowym, że warto trzymać ją w dłoniach, warto ją czytać i stąd nasza obecność w tej akcji i zachęta do tego, by białostockie szkoły też włączyły się do rywalizacji

Rafał Rudnicki – zastępca prezydenta Białegostoku ds. edukacji

Patroni honorowi:
Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Białegostoku.
Ambasador:
Przemek Staroń – nauczyciel, psycholog i kulturoznawca, zdobywca tytułu Nauczyciel Roku 2018.

Patroni medialni:
wp.pl, Magazyn Literacki “Książki”, Portal Oświatowy i Polskie Radio Białystok.