Miesiąc z Wąsem

“Miesiąc z wąsem” – na rzecz zdrowia pracowników

09.11.2023

Listopad to na całym świecie miesiąc świadomości na temat nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder. W tym czasie odbywa się wiele akcji, które zachęcają mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych. Białostockie spółki działające pod jednym adresem rozpoczęły akcję “Miesiąc z wąsem”.

Glosel (TaniaKsiazka.pl i Bee.pl), Grupa Wydawnictwo Kobiece i NetArch (Sempai i Kohai) chcą zwrócić uwagę pracowników na dbanie o zdrowie oraz poddawanie się badaniom profilaktycznym. 

Mężczyźni zazwyczaj mniej dbają o profilaktykę, tymczasem rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn w Polsce. Rak jąder występuje rzadziej, ale dotyka młodych mężczyzn, którzy rzadko myślą o zdrowiu. Chcemy, by nasi pracownicy byli świadomi i wiedzieli co robić, aby np. uniknąć choroby. Na spotkanie zaprosiliśmy też kobiety, bo bardzo często to one pilnują takich spraw, jak zdrowie ważnych dla nich mężczyzn

Julita Kobus – HR Biznes Partner w Gloselu

Pierwszym wydarzeniem “Miesiąca z Wąsem” była prelekcja dr. Tomasza Macieja Filipowskiego, kierownika Zakładu Radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii. Zwrócił on uwagę na to, co może prowadzić do pojawienia się nowotworów. To głównie palenie papierosów, zbyt mała ilość warzyw w diecie, otyłość, a także brak ruchu. Lekarz podkreślił także znaczenie samobadania i systematyczności badań profilaktycznych. Z danych Białostockiego Centrum Onkologii wynika, że rośnie świadomość mężczyzn. Jednak nadal duża ich część zgłasza się do lekarza w zbyt zaawansowanych stadiach choroby.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, uczestnicy skorzystali z obecności specjalisty i zadawali mu pytania. Byli ciekawi m.in. tego w jakim wieku zacząć wykonywać badania profilaktyczne i które nowotwory są najtrudniejsze do wyleczenia. 

W październiku Glosel, NetArch i Grupa Wydawnictwo Kobiece zorganizowały akcję “Różowy Tydzień” na rzecz zdrowia kobiet. W jej ramach odbyły się pogadanka brafitterki pn. „Zadbaj o swój biust” oraz spotkanie z psychoonkolożką, która mówiła, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, gdy zachoruje osoba z bliskiego otoczenia.